Невдачі у вирішенні математичних завдань можуть бути пов'язані більшою мірою з роботою мотиваційних центрів в підкоркових зонах мозку, ніж з відсутністю здібностей як таких.
Труднощі з математикою не завжди мають причиною відсутність здібностей; нерідко проблема пов'язана із зайвою тривожністю, яка передує рішенням математичної задачі. Іншими словами, вирішуючи завдання, слід думати не про неї, а над нею. До такого висновку прийшли психологи з університету Чікаго (США), проаналізувавши активність мозку кількох студентів з острахом математики.
Дослідники піддали учнів психологічному тесту, в якому потрібно було відповісти, де і коли випробуваний відчуває перед математикою найбільший страх: напередодні заняття, по дорозі до аудиторії, отримавши завдання для вирішення і т.п. Після цього найбільш лякливих запросили взяти участь у другому етапі експерименту. На цей раз студенти отримували якийсь зоровий сигнал, який передував математичного або орфографическому завданням. Через якийсь час це завдання з'являлося на моніторі. Активність мозку постійно відстежувалася за допомогою ФМРТ.
За словами вчених, у студентів з найвищим рівнем «математичної тривоги» ще до того, як вони отримували саме завдання, сильно активувалися деякі ділянки скроневої та лобової часток. При цьому ступінь збудженості названих зон була обернено пропорційна частці правильних відповідей: якщо активність була висока, то кількість правильних відповідей становила 68%; якщо активність була мінімальна, число правильних рішень зростала до 83%. При цьому у піддослідних, які не мали страху перед математикою, число правильних відповідей досягало 88%.
Цими «тривожними» ділянками мозку виявилися підкіркові структури, хвостате і прилеглі ядра. Вони не залучені у власне рішення задач, зате вони є важливою частиною системи підкріплення. Ці структури формують мотивацію, відповідають почуттям задоволення при виграші і оцінюють можливий ризик, з яким доведеться зіткнутися при виконанні завдання. Це вони включаються, коли ми приймаємо рішення «грати - не грати»; це через них в передчутті програшу у нас пітніють долоні і завмирає серце.
Для практики з цього буде ось що: підвищити свої успіхи в математиці можна не лише постійними вправами, та й на валер'янку перед іспитом не варто так вже покладатися. Потрібно не просто придушувати свої емоції, потрібно вміти направляти свої психічні ресурси на концентрацію уваги на самій задачі. Якщо менше думати про виграш, перемога прийде сама собою. Загалом, виходить така собі майже східно-джедайський мудрість, правда, підкріплена магнітно-резонансною томографією. Джерелом є сайт Podrobnosti.Ua.
PortalLgUa :)
Читайте также:
|